Wyobraźnia. Królowa mórz.

Jak głęboko można zanurzyć się w świecie zbudowanym wyłącznie z wyobraźni? My dorośli powracamy często na ziemię, stąpamy po niej mocno.  Dzieci jednak mają tę wyjątkową umiejętność wyobrażania sobie drugiego świata, który zawsze miesza się z tym prawdziwym, zatracają się w beztrosce i niepochamowanej fali fantazji.

Chciałabym opowiedzieć Wam o niezwykłym wydarzeniu, które miałam okazję zobaczyć w ramach 4. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci, który odbył się we Wrocławiu pod koniec kwietnia. Piszę o tym bo spektakl, który wtedy zobaczyłam wraca na deski Teatru Lalek. Znów będzie można go zobaczyć ( od dokładnie tego tygodnia ) i naprawdę warto to zrobić.


A więc świat wyobraźni, bo wiecie…

Ta opowieść toczy się właśnie w takim świecie choć opowiada dość smutną historię. Omar, 5- letni chłopiec, pewnego dnia traci dach nad głową , a domy w jego mieście kładą się, jakby były senne. Świat, w którym żył dotychczas znika bezpowrotnie. Razem z ojcem chłopiec udaje się w podróż w poszukiwaniu nowego domu. Kiedy tak płyną przez Morze Zmartwień chłopiec nagle wpada do wody i zanurza się do świata zabawy, radości i spokoju, świata, w którym rządzi Yemaya- Królowa Mórz.

yemaya-krolowa-morz-na-inauguracje-4-przegladu-nowego-teatru-dla-dzieci-3

źródło : http://www.teatrlalek.wroclaw.pl

Z czystej ciekawości zajrzałam do historii Yemai bo na nazwa nie pojawia się w spektaklu przypadkowo. Yemaya to bogini oceanu, opiekunka kobiet i dzieci. Yemaya to symbol opiekuńczości, łaskawości i uzdrowienia.  Yemaya na scenie ma ogromny dylemat, bardzo chcę zatrzymać chłopca przy sobie, w świecie gdzie nic mu nie grozi. Widzi jednak ogromną tęsknotę i ból ojca chłopca, który czeka na brzegu odliczając każdy dzień rozłąki z synem. W podwodnym świecie pojawiają się również postaci, które wzbudzają wielką sympatię :  rozśpiewany Rekin Gogo, melancholijna Manta i przedziwny oraz zbudowany z kolorowych molekuł Hugo. W tym podwodnym świecie znajdują również schronienie bohaterowie bardziej abstrakcyjni, związani z prawdziwym otoczeniem Omara- Kawał Ziemi, Balkon i Kwiaty. To świat szczerych rozmów, śpiewu i wielu barw.

yemaya-013 yemaya_krolowamorz_fot_karolkrukowski4 yemaya2

źródło : http://www.teatrlalek.wroclaw.pl

W rolę Omara rewelacyjnie wcieliła się Agata Kucińska, w rolę ojca Igor Kujawski. Udało im się na scenie stworzyć niezwykłą relację – z jednej strony twardo stąpający po ziemi tata, który nie rozumie syna, a z drugiej obdarzony silną wyobraźnią Omar, który rozmawia z kwiatami, słyszy pieśni morza, ale nie rozumie świata dorosłych. Dzięki wyobraźni chłopca przenosimy się do tego świata.

Jednak rzeczywistość…

yemaya14

źródło : http://www.teatrlalek.wroclaw.pl

Autorką scenariusza do spektaklu jest Małgorzata Sikorska- Miszczuk, która nie ukrywa prawdziwej inspiracji dotyczącej tematu przewodniego tego spektaklu. Napisała historię skierowaną do dzieci, a dotyczącą bardzo trudnych i aktualnych tematów, z którymi dorośli mają spory problem.  Dziecko uczestniczy podczas spektaklu w fantastycznej przygodzie , opowiedzianej w sposób bardzo plastyczny, barwny i kostiumowy. Jest dużo śmiechu i zabawy, ale też chwila powagi i smutku. Natomiast dorosły od razu odczytuje przekaz tej opowieści. Przed oczyma stają obrazy znane z mediów przedstawiające kryzys migracyjny. Pojawiają się pytania o losy dzieci, uwikłanych w wojny dorosłych, o naszą postawę wobec uchodźców. Zdecydowanie Was dorosłych dopadnie pewna refleksja po tym spektaklu, może nawet uda Wam się porozmawiać o problemach uchodźców ze starszymi dziećmi ale na pewno nie wyjdziecie ze spektaklu z poczuciem beznadziei.

wojna jest wtedy, gdy żywi idą ścieżką umarłych”

Te słowa tłumaczy Omarowi Królowa Mórz, w rolę której wcieliła się Marta Kwiek. Spektakl wyreżyserowała Martyna Majewska, która ważne treści „ubrała” w baśniową formułę. Wciągnie Was ta baśń za sprawą świetnej muzyki i piosenek, za które odpowiedzialny jest Dawid Majewski oraz dzięki scenografii i kostiumom Anny Haudek i Adama Królikowskiego.

yemaya6

źródło : http://www.teatrlalek.wroclaw.pl

Zdecydowanie jeden z lepszych spektakli Teatru Lalek, które widziałam. Warto to zobaczyć!

1462416480752-jpeg

Asia Opublikowane przez: