Dwoje ludzi

Lubię rozmawiać z dziećmi o życiu, o tym jak wygląda świat dorosłych i o tym co ich czeka w przyszłości. Patrząc przez pryzmat własnego życia stawiam wiele hipotez, bo niby skąd mogę wiedzieć kim będą i jak będzie wyglądało ich życie. Lubię też książki, które mogą być pretekstem do „poważnej” rozmowy z dzieckiem i wspólnego gdybania.

Takie są książki Iwony Chmielewskiej, mistrzyni metafor, które dają człowiekowi boleśnie do myślenia. Sama nie wiem czy te Jej picturebooki to bardziej książki dla dzieci czy dla dorosłych. Mam wrażenie, że są dla wszystkich niezależnie od wieku.

DSC07729-001

Gdy dwoje ludzi żyje razem, to jest im łatwiej, bo są razem, i jest im trudniej, bo są razem. Tymi słowami zaczyna się książka Dwoje Ludzi. I w zasadzie można by rzec, że to wystarczy…, że ta książka już mogłaby się zakończyć ale kiedy odwracamy kartkę dostajemy jeszcze więcej…

DSC07730-001

O miłości, o trudnych jej obliczach. O związkach i relacjach w nich. O trudzie i łatwości bycia razem jednocześnie. O potrzebie bliskości i akceptacji. O wsparciu lub braku wsparcia. Zaskakujące jest jak Chmielewska prostymi zdaniami i przepięknymi ilustracjami wyczerpuje temat, który zdawał się być niewyczerpany. I tak jakoś dziwnie okazuje się, że w tej książce każdy znajdzie słowa opisujące jego życiową sytuacji, obojętnie czy trwa w szczęśliwym małżeństwie czy ma złamane serce.

DSC07733-001 1 DSC07740-001 DSC07731-001 DSC07741-001 DSC07739-001 DSC07745-001 DSC07746-002

To dziwne, że dopiero od niedawna zaczynamy doceniać twórczość autorki, która już od wielu lat wydaje swoje książki za granicą. Książką Dwoje ludzi możemy się cieszyć dzięki Wydawnictwu Media Rodzina od lutego 2014 roku, choć Koreańczycy poznali ją już 6 lat wcześniej. Ta książka naprawdę mnie zachwyciła i wzruszyła w pewnym stopniu…

Bo kiedy jesteśmy sami, najbardziej pragniemy iść z kimś przez życie ramię w ramię. Ale kiedy już kroczymy wspólną ścieżką, trudno jest utrzymać wspólny krok.

 

DSC07744-002 DSC07726-001

Asia Opublikowane przez:

 • Tomasz Piotrowski

  Piękna ksiązka, dzięki za tą recenzję. Powinna być lekturą w szkołach. Myślę, że dzieci są wystarczająco dojrzałe by rozumieć takie metafory.

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   I ja tak Tomku uważam właśnie, pięknie uwrażliwia.

 • http://about.me/lavinka lavinka

  Jak ja nie lubię książek, które uczą dzieci, jak się robi błędy językowe. ZE sobą, a nie z sobą.

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   To na pewno jakieś przeoczenie :) tej książce można to wybaczyć.

 • 100sukienek

  jakie to ładne.. :)

 • http://halomisiu.pl Kasia Szreder

  Pierwszy cytat mnie zachwycił. Bardzo ładnie napisane :)

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   Dziękuję Kasiu