Opowieści z Piaskowego Boru

Głucha cisza.Tak jakbym weszła do całkiem innego świata, długie drzewa a pomiędzy nimi umowne korytarze. Słońce próbuje mnie złapać gdzieś pomiędzy nimi, ale ja się chowam i szukam wilgoci. Jest naprawdę cichutko, słyszę śpiew ptaków i każdy swój kolejny krok. Idę coraz głębiej i zastanawiam się co zrobię jeśli spotkam dzika, królika czy sarnę. To miejsce od zawsze wywołuje we mnie uczucie niepewności. Wchodzę do niego jak do czyjegoś mieszkania i nie wiem jak zostanę przyjęta.

Las. Taki mikro świat różnych zwierząt, w którym człowiek jest tylko gościem. Las. Pozorna cisza i spokój, a gdzieś pod warstwą mchu i paproci walka o przetrwanie.

DSC07253-002 2 DSC07222-001 6

Wpadła nam w ręce niezwykła opowieść, długo wyczekiwana i prawdziwie magiczna. I teraz choć wcale po lesie nie chodzę, wystarczy, że zamknę oczy i posłucham a już myślami przenoszę się pomiędzy wysokie sosny. To opowieść stworzona „w domowych pieleszach” i wydana na płycie dzięki wspólnej, crowdfundingowej zbiórce. Przepiękny audiobook Jagi Słowińskiej „Opowieści z Piaskowego Boru” czytany przez Aleksandra Milićevića, studenta warszawskiej Akademii Teatralnej.

DSC07205-001

O czym jest ta historia? Zobaczcie sami :

źródło : Moss Papers(klik)

Coś cudownego jest w tej historii, coś takiego co sprawia, że wciąż słuchamy i rozmawiamy o białej króliczycy Miszce, która podążając za głosem serca, udaje się w podróż w głąb lasu opuszczając swoją rodzinną kotlinkę. Na swej drodze spotyka bure króliki, których przodkowie dawno tamu odeszli z Piaskowego Boru oraz inne zwierzęta, a każde z nich ma swoje miejsce i spełnia ważną rolę w wielkim lesie.

To opowieść o odwadze, o szukaniu własnej tożsamości, o dobroci tak wielkiej, która kruszy serce nawet strasznego, czarnego ptaka. To przede wszystkim historia pięknej przyjaźni, można by nawet napisać, że zakazanej. Bo przecież Miszka poznaje Bruna i Rozalkę, rodzeństwo burych królików, które od lat mieszkają w norkach pod ziemią i nie należą do rodu Miszki. A jakby tego było mało to przecież Rozalka zaprzyjaźnia się z Eustachym, czarnym i strasznym ptakiem, który porwał ją i chciał z niej zrobić swój obiad.

To wreszcie opowieść o relacjach pomiędzy dzieckiem i rodzicami. Dzieci są dla świata, a nie dla rodziców. Zapadły mi mocno w pamięci słowa, które wypowiada Mama Miszki, kiedy zauważa nieobecność córki podczas kolacji. Mówi to z przekonaniem, że Miszka ma prawo do wolności i do tego by słuchać własnej intuicji. Mama Miszki ufa swej córce. Z drugiej strony Miszka nie zapomina o rodzinie, wciąż powtarza sobie, że jest tam ktoś kto na nią czeka. Ma kochający dom, do którego może zawsze wrócić.

Opowieści z Piaskowego Boru to taka baśniowa opowieść, tylko nie ma w niej księżniczek, rycerzy i smoków. Są za to króliki i inne zwierzęta, które zawładną wyobraźnią naszego dziecka i przeniosą go hen, hen daleko, do lasu, gdzie przeżyje prawdziwą przygodę.

DSC07206-001

To na co również warto zwrócić uwagę to przepiękna muzyka i wygląd płyty. Ciepłe i delikatne piosenki zaśpiewane przez Martę Wągrocką będziecie jeszcze długo nucić wspólnie z dzieckiem.Za pozostałe dźwięki odpowiedzialny jest Piotr Matkowski, a za wszystkie ilustrację Jaga Słowińska.

DSC07201-001 DSC07203-001

Tutaj możecie posłuchać Ogniskowej piosenki :


  źródło : Moss Papers

Płytę z trwającym prawie 2h słuchowiskiem można zamawiać przez fb Moss Papers(klik) lub pisząc na maila : hello@mosspapers.com. Zdecydowanie warto pochylić się na czymś nietuzinkowym i pięknym. Na czymś stworzonym by uchwycić magiczną chwilę. Jak twierdzi sama Jaga Słowińska wymyśliła przygody małej króliczki Miszki zainspirowana własnymi spacerami wśród mchów i strumieni u stóp góry Ślęży.

Kto wie, może i my odwiedzimy kiedyś Sady pod Ślężą? Na razie spacerujemy po lesie w Dolinie Baryczy i wciąż czujemy się gośćmi.

1 DSC07245-001 3 DSC07231-001 4 DSC07212-001 5

Asia Opublikowane przez:

 • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

  Dziękuję :* płyta jest naprawdę cudowna!

 • http://olguska84.blogspot.com/ olguska

  super miejsce tak to prawda las fajny ale jakiś taki czym cichszy tym bardziej niepokojący….

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   Odkąd pamiętam las wywołuje we mnie ogromne uczucie strachu. Kiedyś miałam przygodę z dzikiem na Półwyspie Helskim, która jeszcze mocniej spotęgowała to uczucie.

 • http://martynag.pl/ MartynaG.pl

  Pochłonęły mnie te zdjęcia!

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   To chyba komplement, dzięki 😉

 • Józefina Hądz

  Kurczę wszyscy zachwycają się „Opowieściami” a ja przyznam, jestem nieco rozczarowana :( Od strony graficznej jest oczywiście przepiękna, wszystko co robi Jaga Słowińska jest świetne. Sama historia też jest przeurocza, choć dla moich dzieci (4 i 2 lata) nieco za długa. Jeszcze ani razu nie udało nam się wysłuchać jej wspólnie do końca. NIe przypadł nam też do gusut sposób, w jaki Milicevic opowiada historię, jak to powiedziała Różka „ten pan chyba nie zjadł śniadania”. Zwłaszcza, w porównaniu do naszego ukochanego „Teodora” rewelacyjnie czytanego przez Olgę Bołądź.
  Ale cieszę się, że ją mamy, może za kilka lat wrócimy do niej i odkryjemy na nowo :)
  A zdjęcia z lasu świetne! Pozdrawiamy ciepło i fajnie, że na blogu pojawiła sie recenzja słuchowiska :)

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   Wiesz w sumie my na raz też jej nigdy nie wysłuchaliśmy na raz ale towarzyszy nam ona w samochodzie więc zaczynamy zawsze od momentu, w którym skończyliśmy. Jak wsiadamy do auta to od razu chcemy słuchać dalej, choć już dobrze znamy tę historię. To trwa jakieś 3 tyg :)Cieszę się, że ilu ludzi, tyle opinii i to jeszcze takie konstruktywne :) może będzie jak piszesz, że kiedyś do niej wrócicie.

   A wiesz, że nie znamy Teodora jeszcze 😉

   • Józefina Hądz

    Bardzo, bardzo gorąco go polecam! Książka jest tak pięknie wydana, że chce się ją czytać cały czas (ma na przykład pozłacane strony) a i wersja do słuchania jest rewelacyjna! Z waszym zamiłowaniem do dobrych książek, jestem pewna że będziecie zachwycone :)

   • http://www.domowybajzel.pl domowybajzel

    Asia, jeśli Teodor będzie dostępny, bierz bez mrugnięcia okiem. Jest przepiękny! U mnie możesz zerknąć do środka, bo kiedyś pisałam o nim. 😉

    • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

     Będę na niego polowała. Dzięki

  • http://www.domowybajzel.pl domowybajzel

   O, tak! Uwielbiamy Teodora! Olga Bołądź po mistrzowsku go przeczytała. Ja jestem zakochana zarówno w książce, jak i płycie. Magiczne są!

 • http://www.zaraz-wracam.pl/ www.zaraz-wracam.pl | blog

  cudowne fotki 😉

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   dziękuję :)

 • http://home-fragrance-unknown.blogspot.com/ Kamila

  Widział już kilkakrotnie wspomniany audiobook. Jednak to Twoja recenzja przekonała mnie żeby znalazł się w naszej biblioteczce.

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   Bardzo mnie to cieszy :) niech się słucha dobrze