Oczy

Zatrzymajcie się na chwile, zamknijcie oczy i spróbujcie wytężyć słuch. Weźcie coś do ręki, dotknijcie klawiatury komputera, twarzy dziecka lub spróbujcie pogłaskać kota. Widzicie ciemność ale tak jakoś nagle, jakby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zaczynacie mocniej czuć. Czujecie fakturę danego przedmiotu, czujecie kształt, którego wcześniej nawet nie zauważyliście, czujecie ciepło i przyjemne łaskotanie. Słyszycie każdy szelest.

DSC04702-002

Nie myślimy o tym na co dzień. To niesamowite jak bardzo wyostrzone zmysły mają ludzie niewidomi, jak wielką wrażliwość posiadają i jak inaczej rozwinięty jest ich mózg. Ja też o tym nie myślę na co dzień, ale kiedy trzymam w rękach książkę Iwony Chmielewskiej „Oczy”  te myśli pojawiają się same, już od nich nie ucieknę.

DSC04682-002

Ta książka to swoisty hołd jaki autorka oddaje najważniejszemu ze zmysłów. Krótkimi, prostymi zdaniami opowiada nam o darze widzenia w taki sposób, który naprawdę skłania nas do wielu refleksji.  Wystarczy kilka minut z tą opowieścią, aby wejść w świat, nad którym się nie pochylaliśmy ani przez minutę. I nie będzie tu ckliwości i wzruszenia, jednak po tej lekturze popatrzymy inaczej na świat dookoła nas, a nawet trochę na ten wewnątrz nas.

I ilustracje. Bo „Oczy” to przede wszystkim picturebook, książka z niesamowitymi ilustracjami. Książka zabawka, bo na co drugiej stronie patrzą na nas różnego koloru oczy. Przewracając strony wielkie będzie zdziwienie wasze i waszego dziecka, kiedy te oczy nagle okażą się być różowym kwiatem, wizjerami w drzwiach, nosami psów czy planetami w układzie słonecznym. Więc wyobraźcie sobie otwieracie książkę i najpierw otrzymujecie myśl w formie słowa. Wszystko wydaje Wam się jasne, ale po przekartkowaniu strony doznajecie olśnienia. A wasza wyobraźnia działa na pełnych obrotach.

To nie jest łatwa książka, którą po lekturze odłożymy na półkę i zapomnimy o niej. Nie. Będziemy jeszcze długo myśleć, co więcej złapiemy się na tym, że przy codziennych czynnościach będziemy do niej wracać i dziękować losowi za to, że widzimy. Chętniej też będziemy zamykać oczy i odpoczywać pozwalając innym zmysłom się wykazać.

Warto wspomnieć, że książka oryginalnie została wydana przez koreańskie wydawnictwo Changbi, a w 2013 roku otrzymała nagrodę główną BolognaRagazzi Award czyli ilustratorskiego Oskara. Przeczytajcie jak skomentowało książkę jury przyznające nagrodę:

W „Oczach” Iwony Chmielewskiej czytelnika podejmuje się iście królewskim zestawem przedmiotów. Wprawiają go w zachwyt i zmuszają do poszukiwań.  Książka prezentuje detale, strzępy rzeczywistości, migawki z życia, przedmioty, zwierzęta, lecz nie oferuje klucza, dzięki któremu można by je powiązać w całość. Zmusza do refleksji, rozważań, prowokuje porównania, narzuca skojarzenia.  Przede wszystkim jednak stwarza nierozerwalną więź pomiędzy tym, co widzimy i tym, jak to rozumiemy, pomiędzy zdumieniem, że oto nauczyliśmy się nowego sposobu patrzenia, a świadomością wiedzy. To wyjątkowo nowatorska książka, nasycona wyrafinowana elegancją, którą osiągnięto dzięki odważnemu eksperymentowi i wnikliwym przemyśleniom.

Książka została wydane przez wrocławskie wydawnictwo Warstwy, którego na stronę was odsyłam KLIK.

DSC04703-002 DSC04694-001 DSC04695-001 DSC04696-001 DSC04697-002 DSC04698-002 DSC04699-001 DSC04704-002

Wraz z tym wpisem chciałabym Wam złożyć świąteczne życzenia. Zatrzymajcie się na chwilę, zastanówcie się po co tu jesteście i w jaki sposób chcecie żyć. Oddajcie się refleksjom nad tym czy oby na pewno wszystko co robicie jest w zgodzie z wami samymi. Macie teraz na to czas. Kilka dni tylko dla Was i waszej rodziny.

Smacznego jajka.

DSC04233-001

Asia Opublikowane przez:

 • edek i my

  Kolejna piękna, mądra i pouczająca książka Chmielewskiej. Wam też życzymy rodzinnych i spokojnych świąt.

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   Przecudowna pozycja. Aż mi szkoda, że musimy oddać do Biblioteki lada dzień.

 • http://olguska84.blogspot.com/ olguska

  wspaniała ksiązka… Wesołego Alleluja

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   Dziękujemy i wzajemnie :)

 • http://www.sosrodzice.pl/ dorota sosrodzice.pl

  Piękna i mądra książka, taka inna….od całej „masy” pozostałych

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   Zgadzam się :)

 • http://cobi.pl/ Cobi S.A.

  Książki Chmielewskiej należą do bardzo pouczających i z pewnością warto sięgnąć po tę pozycje.

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   To prawda!