Dlaczego? Dlatego! … i zagadka Zosi.

Lubicie zagadki? My bardzo. Zadawanie i zgadywanie zagadek to jedna z naszych ulubionych zabaw. Wykorzystuję ją najczęściej w momentach, kiedy nie bardzo mam możliwość sięgnięcia po klocki, puzzle czy rysowanki : kiedy robi się nudno w samochodzie a przed nami jeszcze długa droga, kiedy idziemy ścieżką do osiedlowego sklepu czy kiedy chcę utrzymać dziewczyny przy stole. Wystarczy powiedzieć chcesz usłyszeć zagadkę? i już mogę liczyć na atencję córek.

Ucieszyłam się mocno na zapowiedź nowej książki, w której można znaleźć zagadki… o to jeszcze o zwierzętach! Pomyślałam, sobie super, to będzie dla nas wielka inspiracja do codziennych zagadkowych zmagań. Liczyłam na to, że dzięki książce „Dlaczego? Dlatego!” wzbogacimy naszą wiedzę i będziemy się dobrze bawić.

DSC04869-001

I owszem. Śmiechu i zabawy jest naprawdę wiele podczas czytania tej pozycji. Wojciech Łuszczykiewicz, zawodowo muzyk, lider grupy Video ( aż musiałam sprawdzić co to za muzyka :)), a prywatnie ojciec dwóch dziewczynek stworzył książkę, w której bawi się skojarzeniami i znaczeniem różnych słów, rymuje i trochę puszcza oko do czytelników tworząc zabawne wierszyki- zagadki, na które i my, rodzice z przyjemnością będziemy szukać odpowiedzi. W czasie tej zabawy próbuje przemycać ciekawe informacje o życiu, zwyczajach oraz sekretach zwierząt. Dowiemy się m.in dlaczego podczas deszczu nisko latają jaskółki i po co goryl próbuje chodzić na dwóch łapach, kiedy pozostałe zwierzęta chodzą na czterech i wiele innych rzeczy. Wszystko super, ale…

” W pokoju, na oknie, na skraju zasłonki spotkały się dwa pająki. – Wie pan, martwię się trochę o dzieci. Przez cały ten dzień siedzą w sieci „

„W niewielkiej górskiej wiosce sprzeczały się dwie czarne owce. I tak się mocno kłóciły, że aż się pobiły. Aż usłyszały głos mamy : Przestańcie, biją się tylko barany!” 

Ale! Niestety mam jedno ale. Sięgnęłam po tę książkę z córkami, które w mając 6 i ponad 4 lata posiadają ogromną wiedzę na temat zwierząt i ich zwyczajów. Nie do końca zrozumiałe były dla nich anegdoty oraz poziom poczucia humoru, który prezentuje nam autor. Chwilami śmiałam się ja, a one kompletnie nie wiedziały dlaczego.

Plusem książki są na pewno duże, wyraźne i kolorowe ilustracje autorstwa Piotra Wadowskiego, które idealnie oddają cały ten świat z rymowanki, którą w danym momencie czytamy. Powiedziałabym nawet, że ilustracje są świetne i wielką przyjemnością jest wertowanie różnokolorowych kartek w książce. Książkę wydało Wydawnictwo MUZA SA (klik), które ma aktualnie wielką promocję na tę książkę, więc jeśli macie ochotę po nią sięgnąć zróbcie to! Może się okazać, że wasze dzieci podłapią ten humor i będą śmiały się głośno i serdecznie podczas czytania tych zabawnych opowiastek.

DSC04871-001 DSC04872-001 DSC04874-001 DSC04875-001 DSC04876-001 DSC04877-001

Aaaa zapomniałabym.

Panna Zofia ma dla Was zagadkę, taką z tych trudniejszych. Sypie takimi jak z rękawa. Naprawdę ciekawa jestem jak sobie z nią poradzicie… Filmik może Was rozbawić, bo mojemu dziecku daleko jeszcze do Neli – małej reporterki choć widzę w niej potencjał 😉 To kto zna odpowiedź na tą zagadkę?

Asia Opublikowane przez:

 • Sylwia Naruniec

  Ukwiał :)

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   haha dobra jesteś :)

   • Sylwia Naruniec

    To pomysł Kajtka.. :) Oglądał ze mną filmik i mówi taki lekko znudzony. „Maamo przecież to proste – to ukwiał…”

 • Joanna Wołczek

  „Cześć jestem Nela mała reporterka :) ” Super :)

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   Do dziś Nela wywołuje ogromne emocje!

  • anna__madgalena

   No dobrze pytanie :) Nele od czego zacząć oglądać?
   Gdzie on line na vod są odcinki? Ipla?
   Znamy tylko książki, a bez tv od 3 lat… więc nawet nie wiem na którym to kanale 😉

 • anna__madgalena

  Już ją rezerwuję w bibliotece :).
  U nas na tapecie dowcipy, szukam książek z dowcipami dla Dzieci, bo repertuar Zo ograniczony ;).

  Czy są teraz takie wydawnictwa jak „Uśmiech numeru”, czy szukać w antykwariatach?

  Ale uśmiechnięta Reporterka :) szklany ekran zawojuje (LCD, ewentualnie plzamę również ;)).

  Słonecznie pozdrawiam :)

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   Najlepsze jest to, że sami tych LCD czy plazm nie mamy 😉 A

 • Bobobebe

  na łu to łukwiał;P super zgadywanka, kolejna książka na liście, zostane bankrutem

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   Przyjdźcie na pożyczki 😉