Połamane liczydło

Zosia dostała od babci na urodziny liczydło, które niestety po odpakowaniu rozpadło jej się w rękach. Pogubiło wszystkie koraliki i patyki, po prostu zepsuło się natychmiast … Dziecko lekko zawiedzione ale skuszone obietnicą Taty, że wszystko poskleja pozbierało wszystkie części do pudełka i zajęło się inną zabawą. O tym liczydle zapomnieliśmy nawet na kilka dni ale pewnego dnia na profilu FB Mamabliźniacza blog( klik), który jest zresztą moim źródłem wielu inspiracji mignął mi link(klik) jak wykorzystać liczydło do zabaw z dzieckiem metodą Montessori ( jeśli nie wiecie o czym piszę to odsyłam do poczytania o tym kim była Maria Montessori). Pomyślałam świetnie! Spróbuję nasze połamane liczydło wykorzystać do kilku prostych zabaw z Młodszą Siostrą.

Trochę tak bez przygotowania zaproponowałam Hani zabawę w liczenie koralików, napisałam na karteczkach cyfry od 0 do  9 i poprosiłam ją by włożyła odpowiednią ilość koralików, w odpowiednim kolorze.

DSC03308-002

Następnie poprosiłam Hanię by nadziewała odpowiednią ilość koralików już w dowolnym kolorze na słupki od liczydła. To zadanie sprawiło jej już więcej trudności gdyż pojedyncze koraliki wypadały jej z rąk.

DSC03311-002

Bawiłyśmy się również w segregowanie korali kolorami, czym bardzo był zainteresowany nasz kot i trochę nam tę zabawę przerywał. Za to Hanuśkę strasznie kusiło by szybko wymieszać te kolory z powrotem i długo potem bawiła się w przesypywanie korali do miseczek.

DSC03426-001

A na koniec Hania urządziła przyjęcie i podzieliła „karmę” między wszystkie swoje zwierzaki. To chyba podobało jej się najbardziej.

DSC03429-001

Dlaczego o tym piszę ? Bo zabawa na pozór prosta uświadomiła mi, że moje dziecko mimo iż wiele pomaga w kuchni, sypie, przelewa itp., dużo rysuje czy buduje z klocków, to jednak ma problem z pracą z małymi przedmiotami jakimi były koraliki. Często gubiła je i wypadały jej z rąk . Czasem brakowało jej cierpliwości i brała korale garściami co kończyło się przeważnie szukaniem ich pod stołem. Jednak wykonane zadanie dało jej mnóstwo satysfakcji i radości, co więcej wyciszyło ją ogromnie.

Widzę, że jeszcze wiele pracy przed nami i cieszy mnie to, bo mam w głowie mnóstwo pomysłów i inspiracji by powoli wprowadzać odrobinę ducha Montessori w naszym domu. Mam nadzieję, że moja koleżanka Agnieszka, mama Julii i Olka (klik)  mi w tym pomoże :)

Wszelkie uwagi mile widziane!

Asia Opublikowane przez:

 • http://olguska84.blogspot.com/ olguska

  świetna zabawa nawet zepsuta rzecz może być dobrze spożytkowana

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   Dokładnie!

 • http://alexanderkowo.blogspot.com alexanderkowo.blogspot.com

  super je wykorzystaliście :)

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   Dzięki, polecam taką zabawę!

 • Dag

  Moje dzieci też często wolą się bawić zabawkami, wymyślając im inne zastosowanie. Kreatywność dzieci nie zna granic :-)

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   To prawda, i to jest takie fascynujące jakby się tak chwilę zastanowić :)

 • http://home-fragrance-unknown.blogspot.com/ Kamila

  Asiu, nie wiem czy znacie koralikami do zaprasowywania z IKEA, ale u nas to hit przez kilka lat.Ćwiczą raczki i uczą cierpliwości. Ponadto polecam Wam wszelkie zakraplacze, zobaczysz ile frajdy będą miały dziewczynki 😉

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   Właśnie nigdy nie zwróciłam na nie uwagi, myślałam, że to takie zwykłe koraliki ale u Patrycji z bloga moje-broje.pl podpatrzyłam pomysł na podkładki pod kubek z tych koralików i dopiero się zorientowałam, że można je tak zaprasować.

 • graniewogarnianie.blogspot.com

  Zainspirowałaś mnie Asiu! :) Spróbowałam podobną (nieco uproszczoną, dostosowaną do możliwości dwulatki) zabawę, wykorzystując kolorowe koraliki do układania dziecięcej mozaiki. Wyszło super!

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   Bardzo się cieszę, że wpis cię zainspirował.

 • Kama O-K

  Edukacyjna zabawa – to lubię i propaguję. :-) Pozdrawiam z http://onaion-dzieckoidom.blogspot.com

  • http://mamaizonabyc.pl Joanna G.

   Popieram :)